www.malatyaistanbul.com
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

MALATYA'NIN YÖRESEL YEMEKLERİ

MALATYA'NIN YÖRESEL YEMEKLERİ

Tarih 24 Temmuz 2013, 23:20 Editör

Birsenin Mutfağı


        Malatyanın Yöresel Yemekler *Birsenin MutfağıHer şeyi güzel Malatyamın her yemeğide ayrı güzeldir...Yüzden fazla bulgurdan yapılan köftesiyle dünyada eşi benzeri bulunmayan bir mutfağa sahiptir...Bulgur ve yan ürünleri Malatya mutfağında önemli bir parça oluşturmakla birlikte kayısısı,sebze ve et yemekleri ,kurabiyeleri ve helvalarıyla da meşhurdur Malatyamız...

Üst resimdeki tarif burada...Yemekleri dillere destan Malatyamın birbirinden güzellerini bende mutfağımda yapıp sizlerle sitemde paylaşıyorum...Malatya'ya en uzak bir köyde Malatya yemeği sayemde pişse bundan ne büyük bir mutluluk duyarım bir bilseniz...Güzel Malatyamın yemeklerini kategorilendirip sizlere sundum yapmak istediğiniz tarifin üzerine tıklayarak nasıl yapıldığına ulaşabilirsiniz...

Resimdeki tarif burada...

Facebook'da Birsence'yi takip etmek için burayı tıklayabilirsiniz...
Facebook'da Birsence'nin grubunu beğenmek için burayı tıklayabilirsiniz...


Malatya Çorbaları:


Malatya Yemekleri:

Malatya Hamur İşleri:

Malatya Köfteleri:


Malatya Tatlıları:Malatya Tatları:

                                Malatya Mutfağı

Eski cumhurbaşkanlarından İsmet İnönü ve Turgut Özal, gazeteci Hrant Dink, oyuncu Oktay Kaynarca gibi pek çok ünlü simanın doğduğu Malatya, sadece yetiştirdiği ünlüleri ile değil; aynı zamanda uzaktan el salladığı Fırat nehri ile de hayat buluyor.

 

Hititliler başta olmak üzere Asur, Roma ve Bizans gibi pek çok uygarlığın izlerini taşıyan Malatya, tarihte kucak açtığı medeniyetlere de jeopolitik açıdan önem kazandırdı.

 

Binlerce yıldır topraklarında yetişen kayısı ile dünyaca bir üne de sahip olan Malatya'da mutfak kültürü, tahıl başta olmak üzere mercimek, kara nohut gibi kuru bakliyatların yanı sıra ete dayalı. Yarma, orta bulgur, sümüt, dövme gibi birçok farklı çeşidi bulunan bulgur, Malatya mutfağında köftelerde, çorbalarda ve pilavlarda yoğun olarak kullanılıyor. (Çorba ve pilavlarda kullanılan dövmeye Malatya'da "gendime" deniyor.) Bulgurdan daha ince olan yarma ise birçok köfte çeşidinde kullanılıyor.

 

Onlarca köfte çeşidi ile dikkat çeken Malatya'da aynı zamanda kâğıt kebabı, tava, tandır gibi kebap çeşitleri de sevilerek tüketiliyor. Malatya mutfağındaki köfte çeşitleri arasında analıkızlı, yeşil fasulyeli ekşili köfte, etli dolma köfte, gidirikli köfte, ayva yaprağından ekşili köfte, içli köfte, kabaklı yoğurtlu köfte, kiraz yaprağından ekşili köfte, ciğer köftesi, mercimekli içli köfte, mercimekli çiğ köfte, pat köfte, yavandan etli patatesli köfte, sıkma köfte, elmalı köfte, gıkırdaklı köfte ve ekşili köfte gibi pek çok çeşit bulunuyor.

 

Hemen hemen tüm ekşili köftelerde kullanılan erik ekşisi ise olgunlaşmamış eriklerin kaynatılıp güneşte koyu kıvama getirilmesi ile hazırlanıyor. Daha çok çorbalarda kullanılan kef ise erimiş tereyağının altında kalan tortuların un ile kavrulması ile elde ediliyor.

 

Tarımsal anlamda zengin topraklara sahip Malatya'da yazın patlıcan ve biber gibi sebzelerin yanı sıra sarma yapımında kullanılan ayva, fasulye, dut ve kiraz gibi meyve yaprakları da toplanarak kışın kullanılmak üzere hazırlanıyor. Yine yaz aylarında kayısı, elma, vişne, erik, gül, üzüm, çilek, kızılcık gibi meyve ve çiçeklerden reçeller yapılıyor; şuruplar ve hoşaflar hazırlanıyor. Turşu, tarhana ve salça da yazdan hazırlanan yiyecekler arasında yer alıyor.

 

Şekerlemesinden lokumuna, sucuğundan pestiline ve pekmezine kadar birçok tatlıda kullanılan kayısıdan elde edilen tüm bu ürünler, sadece Türkiye'de değil, birçok ülkede de sevilerek tüketiliyor.

 

Yemeklerle birlikte hoşaf, şerbet gibi içeceklerin tüketildiği Malatya'da bir zamanlar Ermeniler tarafından evlerde üretilen şarap, günümüzde yerini duttan yapılan boğma rakıya bırakmış durumda.
  

Malatya'ya özgü tatlar...

Tarhana Çorbası

Malatya'da birçok yöreden farklı olarak dövme ile hazırlanan tarhana; ekmek hamuru, yoğurt, un, nane ve dövme ile ortalama 1,5 ayda hazırlanıyor. Güneşte kurutulan tarhana kış aylarının en sevilen çorbalarının başında geliyor. Et suyuyla yapılan tarhana çorbasına ıspanak, kara nohut veya kavurma eklenerek zenginleştirilebiliyor. 

 

Maş Çorbası

Maş çorbası; dövme, maş, nohut, soğan ve tereyağı ile hazırlanıyor. Maş koyu renkli ve mercimeğe benzeyen bir çeşit fasulye.

 

Tava Kebabı

Üzeri kâğıt kapatılarak yine leğenlerle fırında pişirilen tava kebabında; biber, domates, patlıcan ve kuşbaşı et bulunuyor.

 

Arapgir Tandır Kebabı

Tandır kebabı, kanı alınmış ve bir gün tuzla terbiye edilmiş keçi etinden yapılıyor. Özel tandırlarda ortalama 5-7 saat arası pişirilen kebabın en önemli özelliği ise meşe odunu közünde pişiriliyor olması.

 

Kâğıt Kebabı

Malatya'nın en bilinen kebabı olan kâğıt kebabı, kuzu (isteğe bağlı olarak yağlı veya yağsız) etinin kuyruk yağı ile birlikte graf kâğıda sarılıp, bakır leğenlerde fırında pişirilmesi ile hazırlanıyor. İsteğe bağlı olarak içerisine patates, soğan veya domates gibi sebzeler katılıp zenginleştirilebiliyor.

 

Elmalı Köfte

Ekşi elmalardan yapılan bu köfte için yine yarma, yoğurt, soğan, un ve tereyağı kullanılıyor. Yarmalardan hazırlanan köftelerle iri elma taneleri birlikte pişiriliyor. Pişmeye yakın yoğurt sosu ve servis ederken de soğanlı sos ilave ediliyor.

 

Sıkma Köfte

Yarma, bulgur, domates, yeşilbiber, kıyma, salça, soğan ve maydanozla hazırlanan sıkma köftede, yarma ve bulgurla hazırlanan köfteler sıcak suda haşlandıktan sonra kıymalı soğanlı sos ile birlikte servis ediliyor. Kıyma, köfte içinde değil sosta kullanılıyor.

 

Dövme Pilavı

Et suyunda yapılan dövme pilavı adından da anlaşılacağı gibi bir çeşit bulgur olan dövmeden yapılıyor ve pilav için dövme akşamdan ıslatılıyor. Salçalı dövme pilavı kızarmış koyun boyun eti parçaları ile servis ediliyor. Dövme pilavı isteğe bağlı olarak nohut ve fasulye gibi bakliyatlarla etsiz olarak da yapılabiliyor.

 

Sümüt Pilavı

Sümüt veya simit olarak bilinen bir çeşit bulgurdan yapılan sümüt pilavı, salçalı olarak et suyunda pişirilerek hazırlanıyor. Daha çok turşu veya soğanla servis ediliyor.

 

Pıt Pıt Pilavı

Bir çeşit ince yarma olan pıt pıt'tan yapılan pilav, üzerine sıcak tereyağı dökülerek servis ediliyor.

 

Kiraz Yaprağından Ekşili Köfte

Yarma, kiraz yaprağı, erik ekşisi, kef, yoğurt ve soğan ile yapılan bu köftede yarma ile hazırlanan iç, kiraz yapraklarına sarılarak üzerine un, erik ekşisi, kef ve yoğurt ile hazırlanan sos dökülüyor. Yağda kızdırılan soğanlı sos ile birlikte servis ediliyor.

 

 

Kömbe

Malatya ve yöre illerde de yapılan kömbe, mayalı hamurun arasına kavrulmuş kuşbaşı et konularak hazırlanıyor. Fırında pişirilen kömbenin arasına isteğe bağlı olarak peynir, ıspanak ya da patates de konulabiliyor.

 

Samut Salatası

Salamura edilmiş dereotuna samut adı verilen Malatya'da samut salatası da sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Samut salatasında; dereotu, zeytinyağı, maydanoz, limon ve tuz bulunuyor.  Dereotu ve maydanoz olabildiğince ince kıyılarak salata hazırlanıyor.

 

Pepekuşu Salatası

Tereye benzer bir çeşit ot olan pepekuşundan yapılan salatanın içerisinde erik ekşisi, zeytinyağı ve tuz bulunuyor. Tadı biraz ekşi olduğundan dolayı tuzlu olarak tüketim tercih ediliyor.
 


Katmer

Hem tatlı hem de tuzlu olarak hazırlanabilen katmer; yoğurt, un, yumurta ve yağ ile hazırlanan hamur parçaların kızgın yağda pişirilmesi ile yapılıyor. İsteğe bağlı olarak içerisine peynir veya toz şeker konularak yenilebiliyor. 

 

Kayısı Dolması

Kuru kayısıdan yapılan kayısı dolmasında, ılık suda içleri açılan kayısılar, arasına ceviz içi ve bal konulduktan sonra kapatılıyor. Bir tepsiye yerleştirilen kayısıların üzerine biraz tereyağı konularak fırında pişiriliyor. Fıstık veya Hindistan cevizi serpilerek servis ediliyor.

 

Pestil Kavurması

Dut ve kayısı pekmezi ile ünlü Malatya'da, pestil küçük parçalara ayrılarak bir tavada tereyağında kızartılıyor ve üzerine ceviz serpiliyor.

 

TARİFLER

Hacıbaba Kervansaray Malatya Sofrası, Malatya'da 1942 yılından beri hizmet veren Hacı Baba Et Lokantası'nın İstanbul'daki temsilciliğini yapıyor. Bakırköy'de yaklaşık bir yıldır hizmet veren restoran, Malatya'ya özgü analı kızlı, kâğıt kebabı ve kayısı tatlısı gibi yemeklerin yanı sıra değişik çorba ve kebap çeşitleri ile de farklı seçenekler sunuyor. Evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz analı kızlı ve aya köfteli kulak çorbası tarifini Malatya Sofrası'nın üçüncü kuşak temsilcisi Zeki Saygı sizlerle paylaştı.


Analıkızlı
4 kişilik

Malzemeler:
1 bardaktan biraz fazla orta bulgur
100 gr sinirli ve yağsız et
1 yumurta
2 tatlı kaşığı tuz
500 gr orta yağlı kıyma
2 adet ince kıyılmış soğan
1 yemek kaşığı zeytinyağı
3 dal kıyılmış maydanoz
1 çay kaşığı karabiber
1 yemek kaşığı domates salçası


Tuz, yumurta, orta bulgur ve sinirli et bir kâsede yumuşayıncaya kadar yoğrulur. Zeytinyağı konulan bir tavada soğan ve kıyma suyunu çekene kadar kavrulur (su kalırsa ekşime yapabilir). İçerisine karabiber ve altı kapatıldıktan sonra da maydanoz konularak karıştırılır. Daha önceden hazırlanan bulgur karışımından cevizden biraz daha büyük olacak şekilde oval bir çukur hazırlanır ve içerisine kıyma karışımı konularak kapatılır. Yine bulgur karışımından nohut büyüklüğünde parçalar alınarak elde yuvarlanır. Hazırlanan bu köftelerin büyüğüne ana, küçüğüne ise kız adı veriliyor. Bir tencerede zeytinyağında domates salçası kavrulur ve üzerine sıcak su eklenip, ana ve kızlar pişirilir. İsteğe bağlı olarak üzerine taze veya kuru nane serpilerek servis edilir.  


Aya Köfteli Kulak Çorbası
4 kişilik

Malzemeler:
1 bardaktan biraz fazla yoğurt
1 bardak soğuk su
1 yumurta
2 çorba kaşığı un
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı tereyağı
1 çay kaşığı kuru nane
Yarım bardak erişte
200 gr yağsız kıyma
1 adet ince kıyılmış soğan
Yarım çay kaşığı karabiber
1 yemek kaşığı maydanoz


Yoğurt, su, yumurta ve un bir tencerede kaynayıncaya kadar karıştırılır. Tereyağı ve salça bir tencerede kavrulur ve içerisine kuru nane konulur. Elde edilen sos yoğurtlu suya eklenip karıştırılır daha sonra da erişte ilave edilir ve çorba kaynatılır. Kıyma, soğan, maydanoz ve karabiber iyice yoğrulur ve el içinde yuvarlanarak nohuttan daha küçük köfteler elde edilir. Bu köfteler orta sıcaklıktaki fırında 5 dakika pişirilerek çorbaya eklenir. Çorba bir taşım kaynatıldıktan sonra servis edilir.  Kaynak:tuzbiber.com
***********************************************************************************

MALATYA

                            

SALAVAT, CÜZ  DAĞITMAK

Son günlerde  aldığım bazı mailler güler misin ağlar mısın dedirtecek cinsten: “Salavat almak için tıklayınız” ,” 10 milyon salavat”, “45 milyon salavat” ,”Dünya nüfusunun sayısı kadar salavat!”

Ne oluyor ALLAH’aşkına!!?? Yeni bir din mi icad oldu? Peygamberimizin ve sahabelerin bilmediği bu uygulamaları bu dine sokan kim?

İnsanlar at yarışı yapar gibi, salavat kampanyaları düzenliyor. Sanki “En büyük kampanya bizim kampanya” der gibi. Salavat dilenciliği yapan, eşe dosta telefon eden, zorla bilmem kaç tane salavat dağıtan, almadığınız zaman surat eden kişiler ne yapmaya çalışıyorlar?

Sadece salavat mı? Sınava girecek çocuğu için 4444 tane tefriciye dağıtanlar, parsel parsel cüz dağıtanlar, şu kadar Yasin, bu kadar Fetih suresi….

Herhangi bir sohbet ortamı ve arkadaş toplantısında, mutlaka birisi çıkıp, ya salavat, ya cüz dağıtır. Okumak istemeyen bile, “hayır” diyemediği için kabul etmek zorunda kalır. İsteksiz okunan bu cüzler kime fayda verir? Orası meçhul. DEVAMINI OKU>>>

Bulgur Köfteli Kabaklı Yaz Yemeği

“Şu iki kimse elbet ölümü hatırlamaz,
Birisi haramdan kaçmaz, biri de namaz kılmaz”(anonim)

*************************

Köy yemeklerini, yöresel yemekleri çoğumuz seviyoruz. Haftalardır arşivimde bekleyen bu nefis yemeği, kabak bitmeden  yayınlamak istedim. Daha önce bu yemeğin patlıcanlı olanını yapmıştım hatırlarsanız. İnanın nefis bir yemek. Özellikle Malatya yöresinde etsiz bulgur köftesi çok meşhurdur. Zaten bende bir çok çeşidini yaptım ve hâlâ bitmedi. DEVAMINI OKU

Bulgurlu Fasulye Yemeği

İstanbul’da Oturanlar Lütfen okuyunuz!

Sevgili kardeşlerim, bir süredir mail yoluyla bana maruzatından bahseden bir kardeşimizin durumunu sizinle de paylaşmak istedim.

Geçen haftaydı sanırım kardeşimiz için dua da etmiştik. Güler hanımın eşi, kendisini ve kızını başka bir hanım vesilesiyle yalnız bırakmış ve şimdi nafaka almakta sıkıntıları var.  Güler hanım evini geçindirmek için uygun bir işte çalışmak istiyor fakat bulamıyor.

Kardeşimiz 3 yıl iletişim okuyup bırakmış. 2 yıl da sosyoloji okumuş. Organizasyon işlerinde oldukça iyi olduğunu söyledi.  Geçen gün iş görüşmesi için telefonda konuştuğu kişi ertesi gün görüşmek için çağırmış fakat, sanırım tesettüründen dolayı kabul edilmemiş. Kızıyla beraber Beşiktaş’ta oturuyor. Şu an oldukça maddi sıkıntı içerisindelermiş. Güler hanım özellikle iş istediğini belirtti.

İlgilenebilecek birileri varsa lütfen bana mail atsın. Ben kendisiyle görüşmenize vesile olurum inşaallah.

Rabbimiz darda olan kardeşlerimize yardım etsin. Hayırlı kapılar açsın.(amin) DEVAMINI OKU

EN HAYIRLISI NEDİR KİMDİR?
 Rasulullah (s.a.v.) buyuruyor ki:

1-“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanlardır.”[562]
2-“Ümmetimin en hayırlıları, kötülük yaptıkları zaman tövbe eden, iyilik yaptıkları zaman da sevinen kimselerdir.”[563]
3-“Evlerin en hayırlısı, kendisine iyilik yapılan bir yetimin bulun­duğu bir evdir.”[564]
4-“Arkadaşlarınızın en hayırlısı, size nûrani yüzüyle Allah’ı hatır­latan, faydalı konuşmasıyla iyi amelinizi arttıran ve yaptığı işlerle size ahireti andıran kimselerdir.”[565) Camiu’s sağir

En hayırlılardan olmak duasıyla…

Kurşun aşı yöresel bir yemek gibi geldi bana.Kurşun aşı diye yazıyordu yemek dergimde ama yöresini belirtmemiş.Araştırmalarımdan da sonuç elde edemedim.Anneme kurşun aşı yapıyorum deyince “o nasıl bir yemek?” diye sordu.Bende tarif ettim.”Kızım onun adı topalaklı köfte yada topalak çorbası” dedi.İzmir’de düğünlerde yapıldığını söyledi.Adı öyle mi,böyle mi derken “aman ikisini de yazayım” dedim.Doğruyu bilen varsa söylesin bir zahmet.Fakat adı ne olursa olsun farketmez.Tadı çok güzeldi.Sizde benim gibi köfteli yemeklerden hoşlanıyorsanız mutlaka deneyin derim.

MALZEMELER(Köftesi için)
2 su bardağı köftelik bulgur(ince)
1.5 su bardağı su (ıslatmak için)
5 yemek kaşığı un
1 bardaktan bir parmak eksik su (yoğururken kullanılacak)
1.5 tatlı kaşığı tuz
—
300gr kuşbaşı kuzu eti
1 su bardağı nohut
1 adet kuru soğan
1 yemek kaşığı salça
1 yemek kaşığı tereyağı
Bolca nane,tuz
YAPILIŞI
*Etinizi akşamdan ıslağa koyduğunuz nohutla beraber haşlayın
*Köfteleri ekşili ıspanaklı köfte de olduğu gibi hazırlayın.
*Ayrı bir tencerede soğanı hafif kavurun
*Salçasını da ekleyip eritin.üzerine haşlanmış et ve nohutu ilave edin
*Kaynamaya başladıktan sonra hazırladığınız topalakları(köfteleri)atın.
*Köfteler piştikten sonra yemeği ocaktan alıp üzerine tereyağında kızdırılmış naneyi gezdirin.

***ISPANAKLI EKŞİLİ KÖFTE(Malatya)***

Ispanaklı köfte Malatya yöresine ait enfes yemeklerden biridir.Zaten malatya’nın en çok köfteleri meşhurdur.Kayısı,ayva,kiraz gibi bir çok meyve ağacının yapraklarından köfteli sarmalar yapılıp yemeği pişirilmektedir.Hele o kiraz yaprağı köftesi yok mu,o kadar lezzetli olur ki tadına doyum olmaz.Ispanaklı köfte bunlardan sadece biri.Zamanla diğer köfte çeşitlerini de paylaşırım inşaallah….
MALZEMELER (köfte için)

2 su bardağı köftelik bulgur(ince)
1.5 su bardağı su (ıslatmak için)
5 yemek kaşığı un
1 bardaktan bir parmak eksik su (yoğururken kullanılacak)
1.5 tatlı kaşığı tuz
—
Yarım kg.ıspanak
1 çay bardağı siyah veya yeşil mercimek
2 adet kuru soğan
1 yemek kaşığı salça
1 tatlı kaşığı erik ekşisi veya biraz sumak
zeytinyağı
YAPILIŞIBulguru ılık suyla ıslatın1 saat sonra ununu ve tuzunu atıp,1 bardak kadar su kullanarak köfte hamurunuzu yoğurunbilye büyüklüğünde küçük köfteler yapın.bir tencereye soğanları ve yağı koyup  hafif kavurun.salçasınıda ilave edin,erittikten sonra kâfi miktarda su ve tuz koyup kaynamaya bırakın.Kaynara çıktıktan sonra mercimekleri atıp iyice yumuşayana kadar pişirin.Daha sonra köfteleri ve ince doğranmış ıspanakları ilave edin.Ekşisinide katın.Köfteler pişince yemeğiniz hazır. Kaynak:www.cahidejibek.com


                     Malatyanın yemek Çeşitleri

Börek
 

 

 
Meşur Tecde Dut Pestili
 
Malatya Usulü Tarhana Çorbası
 
Patatesli İçli Köfte
 
Malatya Usulü Mercimekli Çiğköfte
 
Malatya Usulü Kısır
 
Malatya Kağıt Kebabı
 
Malatya Kağıt Kebabı
 
Kayısı Kabuk Kavurması Tatlısı
 
Malatya Ev Lahmacunu
 
Ekşili Patlıcanlı Köfte
 
Ekşili Ispanaklı Köfte
 
Bulgur Kebabı
 
Yumurtalı Yumru Köfte
 
Yeşil Fasülyeli Köfte
 

 

 

 

 

 
Köy Ekmeği
 
Karın-Bumbar Dolması
 
Kiraz Yaprağı Sarması
 

 
Analı Kızlı
 
Analı Kızlı
 

 

 

 

Bir Malatya yemeği : serun

Bir Malatya yemeği : serun
 

Serun

# 4 tane yufka ekmeği
# 1 Kgr. yoğurt 250 gr. kıyma
# 4 diş sarımsak
# 2 kaşık yağ
Kıyma yağla birlikte kavrulur, tuz karabiber atılarak karıştırılır. Açılarak saç üzerinde pişirilen yufkalar, ateşten alınır alınmaz kıymalı iç dökülerek oklavayla biraz genişçe sarılır. Dörder parmak arayla kesilerek servis tabağına yerleştirilir. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür. En son tereyağında kızdırılmış kırmızı biber gezdirilerek servis yapılır.

Not: Saç üzerinden alman yufkalar oklavayla boş olarak sarılır. İnce ince kıyılarak servis tabağına yerleştirilir, üzerine kavrulan kıyma döşenir, sarımsaklı yoğurt dökülerek servis yapılabilir. Bazı yörelerimizde servin, yukarıdaki gibi de hazırlanmaktadır.

Ayrıca soğuk yemek isterseniz dolapta 10-15dk bekletip sonra servis yapabilirsiniz.

 
Kaynak Derleme:HaberFikir.com

Bu haber 378 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Malatya'nın Yöresel Yemekleri

  • Bu kategoriye henüz haber eklenmedi.
YAZARLAR
Lütfi Caner Lütfi Caner
SİYASİ PARTİLER MUHASEBE YAPMADIKÇA
Nilüfer Aktaş Nilüfer Aktaş
BENİMDE KARNEM ASLINDA...
Raziye Sağlam Raziye Sağlam
MİNEL AŞK İLE GÜL DİYARI
Sema Maraşlı Sema Maraşlı
Evlilik Okulu 13.Ders -Kocaya Annelik Etmek
Hakkı Yiğit Hakkı Yiğit
17 ARALIK DARBESİ
Alişan Hayırlı Alişan Hayırlı
Kadiruşağı köyü: Çileli, garip ve asil…
Mehmet Çelen Mehmet Çelen
Hüseyin Hocam/Hafız Hüseyin

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

MALATYALI GURBETÇİLERİN SESİ www.malatyaistanbul.com 2011-2013
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi